• تلفن پشتیبانی : 9-05137597590 (10 خط ویژه)

در این مقاله سطوح حساب در حسابداری را خدمت شما کاربران محترم توضیح می دهیم

تعداد بازدید:17

یکی از سوالات عمده حسابداران و مدیران شرکتها و کاربرانی که قصد تهیه نرم افزار حسابداری نوین پرداز را دارند، تعداد سطوح حساب و نحوه تعریف کدینگ حسابداری نرم افزار است.
قصد داریم طی چند مرحله  بصورت گام به گام پیاده سازی کدینگ را در نرم افزار حسابداری نوین پرداز را برای شما تشریح کنیم.
بطور کلی سطوح حساب به دو دسته کلی تقسیم می شوند سطح حساب اجباری(گروه یا همان سرفصل حساب،کل و معین) و سطح حساب اختیاری(تفصیل)،نیاز اکثر کاربران نرم افزار حسابداری نوین پرداز با 4 سطح حساب مدیریت شده است.شامل گروه،کل،معین و تفصیل

سطوح حساب در نرم افزارحسابداری

گروه های اصلی (سرفصل های اساسی حسابداری)

در بسیاری از سیستم های حسابداری  و همچنین در نرم افزار حسابداری نوین پرداز یک سطح حساب بالاتر از حساب کل تعریف می شود
 اصطلاحا به این سطح گروه حساب می گویند، گروه حساب ماهیت کلی حسابها را مشخص می کند.
در نرم افزار حسابداری نوین پرداز طبق تصویر 11 گروه اصلی طراحی وپیاده سازی شده است.
این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که برای گزارش گیری مطلوب در حسابداری نیاز به تعریف حساب ها بصورت سلسه مراتبی می باشد ،که اساس کدینگ حساب بر طبقه بندی و ارتباط  صحیح و اصولی حساب های سطح کل با 11 گروه حساب ها مطرح شده در تصویر می باشد.

 

در قدم بعدی به بررسی حساب های سطح کل می پردازیم.
حساب کل مهمترین سطح از حساب ها می باشد و در تمام کدینگ های نرم افزار های  حسابداری استاندارد وجود دارد. هیچ سیستم مالی دستی و یا کامپیوتری نیز وجود ندارد که حساب کل در آن تعریف نشده باشد.
در نرم افزار حسابداری نوین پرداز سطح حساب کل (سطح دوم حساب ها)دارای 4 رقم می باشد(طول کد حساب)
با توجه به اینکه این سرفصل از حساب باید در دفاتر قانونی ثبت شود(دفتر کل) تعریف  اصولی این سطح  حساب بسیار مهم است. تعریف کدینگ حساب کل باید به نحوی باشد که بتوانیم تمام گزارشات مورد نیاز اداره دارایی را از نرم افزار استخراج کرد. تراز کل، دفتر کل و سایر گزارشاتی که در سطح کل از نرم افزار حسابداری  نوین پرداز استخراج می شود،گزارشاتی حیاتی و کلیدی برای تصمیمات مدیران مالی و بازرگانی در هر کسب و کار می باشد.برای ارائه گزارشات مدیریتی مالی و فروش به افراد درون سازمانی عموما، گزارش در سطح معین ارائه می نمایند .
چرا که افراد درون سازمان بیشتر نیاز به گزارشات جزئی تر دارند.وقتی حساب سطح کل  بصورت ریز یا جزء ارئه می شود در واقع معین حساب گزارش شده است. برای تمام حسابهای کل حساب معین وجود دارد و در واقع حساب معین به واضح کردن حساب کل میپردازد.در نرم افزار حسابداری نوین پرداز این سطح از حساب ها دارای 7 رقم می باشد(طول کد حساب) که در واقع 4 رقم سمت چپ حساب معین نشان دهنده حساب کل می باشد.و 3 رقم سمت راست کد مربوط به خود حساب معین می باشد.طبقه بندی و تعریف دقیق حساب های معین در آغاز کار با نرم افزار کمک بسیار زیادی به تهیه گزارشات مطلوب در پایان هر ماه و دوره مالی می نماید.سطح تفصیل طبق اصول عمومی حسابداری جزء سطوح حساب های اختیاری می باشد،نمایندگان و کاربران محترم توجه داشته باشند به منظور تهیه گزارشات سرجمع و پیگیری راحت تر حساب های اشخاص ،شرکت ها و پرسنل  و سایر حساب های تفصیلی این سطح از حساب ها بصورت مستقل از حساب  های معین  در قالب گروه های تفصیل طراحی شده است.نمایندگان و کارشناسان  فروش و حسابداران محترم توجه داشته باشند ،که پیاده سازی اصولی کدینگ حساب ها
در 4 سطح از طریق ارتباط صحیح گروه های تفصیلی با حساب های معین امکان پذیر می باشد.


 

این مقاله را نیز بخوانید : آموزش نصب SQL Server 2008 R2