• تلفن پشتیبانی : 9-05137597590 (10 خط ویژه)

در این مقاله آموزشی قصد داریم طی 2 محتوا آموزشی با نگاه کاملا کاربردی حسابداری پروژه محور  را به شما کاربران محترم آموزش دهیم

قبل از شروع آموزش نرم افزار نوین پرداز  با توضیحاتی مختصر و کاربردی ، دررابطه با حسابداری پیمانکاری و پروژه با ما همراه شوید.
سیستم اطلاعات حسابداری در شرکت‌های پیمانکاری و پروژه  به عنوان مهمترین زیر مجموعه این سیستم، اطلاعات مالی گوناگونی را در اختیار استفاده کنندگان این نوع اطلاعات، به ویژه مدیران هر سازمان قرار می‌دهد. اطلاعات حسابداری باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا در فرآیند تصمیم گیری مورد استفاده قرار گیرد.کارفرما : اشخاص حقیقی و یا حقوقی که عملیاتی را برای اجراء و ساخت وساز به اشخاص دیگری واگذار می نمایند.

پیمانکار: اشخاص حقیقی ویا حقوقی که عملیاتی را اجراء نماید و طرف دیگر قرارداد می باشد.
قرارداد : توافق بین پیمانکار و کارفرما برای تکمیل و یا ساخت و ساز یک عملیات را قرارداد  می گویند.
مبلغ قرارداد : رقم توافق شده ای است که کارفرما متعهد می گردد آنرا در پایان مدت و یا در مقاطع معین پرداخت نماید.

  • انعقاد قرارداد با پیمانکار

قرارداد پیمانکاری زمانیکه ضمانت نامه انجام شود و تحویل کارفرما گردید منعقد شده و هزینه دفتر اسناد رسمی رو در زمان امضا به دوش می کشد مواردی را که پیمانکار باید تایید نماید به شرح زیر می باشد :

  1. مطالعه تمامی مدارک و اسناد و نقشه ها جهت اطلاع
  2. تامین کلیه کارگران و متخصصان تا انتهای کار و تقبل همه هزینه های دستمزد و حمل ونقل
  3. اطمینان از تهیه تمامی مصالح و مواد مورد نیاز
  4. نگهداری و منظور نمودن در حسابها در موارد هزینه ای بیمه واجرای  قوانین کار و تامین اجتماعی ، سازمان مالیاتی کشور و دستور العمل های مالیات و عوارض رو تا زمان تسلیم پیشنهاد
  5. محاسبه سود پروژه در زمان اعلام مبلغ پیشنهادی خود به کارفرما

به عبارتی تمامی موارد را باید مورد تایید خود رسانیده باشد.
همانطور که می دانید در موسسه های پیمانکاری مبلغ قرارداد در زمان های مشخصی پرداخت می شود به تایید نماینده و پیشرفت واقعی کار کلیه صورت وضعیت ها از ابتدا با به حال و مصالح موجود به طی صورت وضعیت به تقویم تقدیم کارفرما می شود .

  • پرداخت بابت صورت وضعیت موقت

کارفرما با بررسی صورت وضعیت طی چکی به پیمانکار پرداخت می نماید کسور قانونی بعهده پیمانکار است که توسط کارفرما از مبلغ محاسبه شده کسر و واریز به ارگانهای ذیربط می گردد

قرارداد دست دوم : بعضی اوقات پیمانکار اصلی یک بخش از کار را به پیمانکار دیگری واگذار می نماید و برای انجام عملیاتی مانند رنگ کاری، سنگ ریزی کف و..... با او منعقد می نماید در این صورت این قرارداد را قرارداد دست دوم می گویند.


مناقصه : ما به عنوان پیمانکار در زمان شرکت در مناقصه باید موضوعات هزینه ای و درآمدی یک مناقصه را مهندسی و برآورد کنیم که این قرارداد آیا در پایان برای ما سود مطلوب و مورد انتظار ما را برآورده می سازد یا خیر با این دید وارد مناقصه می شویم دو پاکت ارایه شده که یکی مربوط به مدارک شرکت می باشد و دیگری مربوط به مبلغ پیشنهادی در پاکت مبالغ بطور کاملن محرمانه به برگزار کننده و یا کارفرما تحویل می شود . برای صدور ضمانت نامه شرکت در مناقصه پیمانکار به بانک معرفی شده وثیقه و کارمزد پرداخت می نماید (ذکر این نکته الزامی هست که پرداختن به تمام ثبت های استاندارد حسابداری پیمانکاری از موضوع این مقاله خارج است و در آینده ای نزدیک با مقالات تکمیلی بیشتر روی ثبت های مختلف پیمان کار می کنیم در آموزش های پیش رو هدف اصلی ثبت های مربوط به هزینه  و درآمد پروژه ها و پیمان های می باشد )

تعریف پروژه : پروژه‌ها در برگیرنده فعالیت‌هایی هستند که باید در زمانی معین و با هزینه و کیفیتی معین اجرا بشوند.آنالیز دقیق و مشخصی از وضعیت خرج کرد پول و زمان در پروژه به کارفرما و پیمانکار وضعیتی شفاف از تراز مالی  پروژه نشان می دهد.پروژه ها معمولا یک طول دوره حیات دارند در نقطه قرارداد آغاز می شوند و با گذشت زمان همراه با پیشرفت فیزیکی و عملیاتی هستند و در نهایت در زمان مشخص به پایان می رسند. ولی گاهی نیز پروژه به دسته فعالیت‌هایی گفته می‌شود که بایستی در فاصله‌های تاریخی ویژه تکرار شوند.ضمنا به این نکته توجه داشته باشید که شرکت هایی که با پروژه و پیمان در طول دوره فعالیت خود درگیر هستند با عوامل هزینه زیادی روبرو هستند که حسابدار باید با طراحی کدینگ مناسب طوری اسناد مالی رو مدیریت کند که بتوانید گزارشات لازم را از هزینه های دریافت کند.هزینه‌های قبل از انعقاد قرارداد در صورتی که قابل تشخیص و شناسایی با سند به حساب پیمان انتقال می‌یابد در غیر این صورت جزو هزینه‌های دوره وقوع محسوب خواهد شد
در مقالات بعدی آموزشی برای حل مثال های کابردی انواع ثبت های پروژه با ما همراه باشید.